Eiger polarized sunglasses in recycled PET casing
Από
15,26 €
Χωρίς εκτύπωση
| Τιμή μονάδας Χωρίς εκτύπωση | 16,67 € |
|---|---|
| Καθαρό σύνολο: | 16,67 € |
| Συνολικό ακαθάριστο ποσό: | 20,67 € |
Αριθμός προϊόντος:
A34-12702790
Αποθέματα:
Πληροφορίες για το προϊόν "Eiger polarized sunglasses in recycled PET casing"
Polarized sunglasses made from plant based plastics. The high end finished frame and temples are made from Rilsan Clear G850 Rnew, a polymer derivative of castor oil. This material is a sustainable alternative to traditional plastics, and is also great for producing lightweight and flexible frames for comfortable eyewear. The lenses are polarized which eliminates reflecting sunlight, making it ideal for driving a car or during other sunny summer or winter outdoor activities. This eyewear conforms to EN ISO 12312-1, has UV400 lenses which are rated as Category 3. Delivered with a soft storage pouch (18 x 9 cm) made from recycled PET plastic, that also functions as a cleaning cloth, all packed in hard storage case (18 x 8 x 6.5 cm), also made from recycled PET plastic.
| Colour: | Black |
|---|---|
| Country of Origin: | PRC |
| OuterBoxDimension: | 37 x 58 x 43 cm |
| OuterCartonDimension: | 37 x 58 x 43 cm |
| OuterCartonQuantityPerCarton: | 120 |
| OuterCartonWeightGrossKG: | 12 |
| OuterCartonWeightNetKG: | 11 |
| Packaging Information: | Individual gift pouch and manual () |
| Ύψος: | 65mm |
| Αριθμός δασμολογίου: | 9004109100000000000000 |
| Βάρος: | 70g |
| Μάρκα: | Unbranded |
| Μήκος: | 170mm |
| Πλάτος: | 80mm |
| Υλικός: | Rilsan® polyamide |
Σύνδεση